Lenovo Vibe X3
7.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe X3 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 21 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe X3 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 76.5 x 9.3 mm (6.06 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 21 MP, f/2.0, 27mm (wide), PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) - market dependent |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | X3a40 |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe X3 released?
The Lenovo Vibe X3 was announced 2015, November.
What is the Lenovo Vibe X3's display size?
The Lenovo Vibe X3 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe X3 have?
The Lenovo Vibe X3 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe X3 have?
The Lenovo Vibe X3 is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe X3 have?
The Lenovo Vibe X3 features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Lenovo Vibe X3 battery capacity?
The Lenovo Vibe X3 has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe X3 support 5G?
No, the Lenovo Vibe X3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe X3 run?
The Lenovo Vibe X3 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe X3?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe X3 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.