Lenovo A7-50 A3500
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A7-50 A3500 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 3450 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A7-50 A3500 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 198 x 121.2 x 9.9 mm (7.80 x 4.77 x 0.39 in) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8382 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A7-50 A3500 released?
The Lenovo A7-50 A3500 was announced 2014, April.
What is the Lenovo A7-50 A3500's display size?
The Lenovo A7-50 A3500 has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A7-50 A3500 have?
The Lenovo A7-50 A3500 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A7-50 A3500 have?
The Lenovo A7-50 A3500 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A7-50 A3500 have?
The Lenovo A7-50 A3500 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A7-50 A3500 battery capacity?
The Lenovo A7-50 A3500 has a 3450 mAh battery.
Does the Lenovo A7-50 A3500 support 5G?
No, the Lenovo A7-50 A3500 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A7-50 A3500 run?
The Lenovo A7-50 A3500 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A7-50 A3500?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A7-50 A3500 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.