| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 210.8 x 124.2 x 10 mm (8.30 x 4.89 x 0.39 in) |
| Weight | 344 g (12.13 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 187.6 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~188 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4200 mAh battery |
| Colors | Black, White, Luminous Orange, Luminous Blue |
| Models | V49 |
| Price | About 265 USD |