LG K4 (2017)
3.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG K4 (2017) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG K4 (2017) at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 144.7 x 72.6 x 7.9 mm (5.70 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 69.6 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~195 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/ 16GB (AT&T, Cricket), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.6, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, f/2.7 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Titan |
| Models | M160, M153, M151 |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K4 (2017) released?
The LG K4 (2017) was announced 2016, December.
What is the LG K4 (2017)'s display size?
The LG K4 (2017) has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the LG K4 (2017) have?
The LG K4 (2017) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG K4 (2017) have?
The LG K4 (2017) is available with 8GB / 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG K4 (2017) have?
The LG K4 (2017) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG K4 (2017) battery capacity?
The LG K4 (2017) has a 2500 mAh battery.
Does the LG K4 (2017) support 5G?
No, the LG K4 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K4 (2017) run?
The LG K4 (2017) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG K4 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the LG K4 (2017) at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.