| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
| Dimensions | 221 x 126 x 9.2 mm (8.70 x 4.96 x 0.36 in) |
| Weight | 356 g (12.56 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Nvidia Tegra K1 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 |
| GPU | ULP GeForce Kepler (192 cores) |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Dual bass reflex port |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5200 mAh battery (19.75 Wh) |
| Colors | Black |
| Price | About 221 USD |