Nvidia Shield
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Nvidia Shield is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 chipset, a 5 MP main camera, a 5400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Nvidia Shield at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 221 x 126 x 9.2 mm (8.70 x 4.96 x 0.36 in) |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Nvidia Tegra K1 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 |
| GPU | ULP GeForce Kepler (192 cores) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dual bass reflex port |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5400 mAh battery (19.75 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 254 USD |
● Questions about this phone
When was the Nvidia Shield released?
The Nvidia Shield was announced 2014, July.
What is the Nvidia Shield's display size?
The Nvidia Shield has a 8.0 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Nvidia Shield have?
The Nvidia Shield comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nvidia Shield have?
The Nvidia Shield is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Nvidia Shield have?
The Nvidia Shield features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nvidia Shield battery capacity?
The Nvidia Shield has a 5400 mAh battery.
Does the Nvidia Shield support 5G?
No, the Nvidia Shield does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Nvidia Shield run?
The Nvidia Shield runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Nvidia Shield?
AppsApk's editorial team rates the Nvidia Shield at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.