Nvidia Shield LTE
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Nvidia Shield LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 chipset, a 5 MP main camera, a 5400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Nvidia Shield LTE at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - North America |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - North America |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | Available. Released 2014, September |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Nvidia Tegra K1 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 |
| GPU | ULP GeForce Kepler (192 cores) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dual bass reflex port |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5400 mAh battery (19.75 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Nvidia Shield LTE released?
The Nvidia Shield LTE was announced 2014, July.
What is the Nvidia Shield LTE's display size?
The Nvidia Shield LTE has a 8.0 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Nvidia Shield LTE have?
The Nvidia Shield LTE comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nvidia Shield LTE have?
The Nvidia Shield LTE is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Nvidia Shield LTE have?
The Nvidia Shield LTE features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nvidia Shield LTE battery capacity?
The Nvidia Shield LTE has a 5400 mAh battery.
Does the Nvidia Shield LTE support 5G?
No, the Nvidia Shield LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nvidia Shield LTE run?
The Nvidia Shield LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Nvidia Shield LTE?
AppsApk's editorial team rates the Nvidia Shield LTE at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.