| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2019, January |
| Dimensions | 250.8 x 158.8 x 10.2 mm (9.87 x 6.25 x 0.40 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD , up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4700 mAh battery |
| Colors | Black, White, Gold |