Plum Phantom 2
3.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.72 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Plum Phantom 2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.72 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Plum Phantom 2 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.8 x 10.4 mm (6.14 x 2.98 x 0.41 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.72 inches, 84.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~188 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
● Questions about this phone
When was the Plum Phantom 2 released?
The Plum Phantom 2 was announced 2018, December.
What is the Plum Phantom 2's display size?
The Plum Phantom 2 has a 5.72 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Plum Phantom 2 have?
The Plum Phantom 2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Plum Phantom 2 have?
The Plum Phantom 2 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Plum Phantom 2 have?
The Plum Phantom 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Plum Phantom 2 battery capacity?
The Plum Phantom 2 has a 2700 mAh battery.
Does the Plum Phantom 2 support 5G?
No, the Plum Phantom 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Plum Phantom 2 run?
The Plum Phantom 2 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Plum Phantom 2?
AppsApk's editorial team rates the Plum Phantom 2 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN