| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2016, March. Released 2016, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 188 x 108 x 10 mm (7.40 x 4.25 x 0.39 in) |
| Weight | 276 g (9.74 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8321 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
| Colors | Black, White |