Plum Flipper 2
5.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery750 mAh
- OSMediatek MT6261D
Sponsored
The Plum Flipper 2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 2.4 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 750 mAh battery. AppsApk rates the Plum Flipper 2 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 99.9 x 52 x 14.9 mm (3.93 x 2.05 x 0.59 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~34.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Mediatek MT6261D |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 32MB ROM, 32MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Blue |
● Questions about this phone
When was the Plum Flipper 2 released?
The Plum Flipper 2 was announced 2018, December.
What is the Plum Flipper 2's display size?
The Plum Flipper 2 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Plum Flipper 2 have?
The Plum Flipper 2 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Plum Flipper 2 battery capacity?
The Plum Flipper 2 has a 750 mAh battery.
Does the Plum Flipper 2 support 5G?
No, the Plum Flipper 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Plum Flipper 2 run?
The Plum Flipper 2 runs Mediatek MT6261D.
What is AppsApk's rating for the Plum Flipper 2?
AppsApk's editorial team rates the Plum Flipper 2 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.