| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
| Dimensions | 249.3 x 164.3 x 7.1 mm (9.81 x 6.47 x 0.28 in) |
| Weight | 482g (Wi-Fi), 483g (LTE) (1.06 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 321.9 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~287 ppi density) |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack |
Yes Tuned by AKG/HARMAN Dolby Atmos sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Sensors | Iris scanner, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7300 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-T830, SM-T835 |
| Price | About 575 USD |