Samsung Galaxy Fame S6810
4.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Fame S6810 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Fame S6810 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - S6810 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 113.2 x 61.6 x 11.6 mm (4.46 x 2.43 x 0.46 in) |
| Weight | 120.6 g (4.23 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@25fps |
| Single | 5 MP, f/2.7, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (S6810P model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Models | GT-S6810P, GT-S6812, GT-S6810, GT-S6810M |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Fame S6810 released?
The Samsung Galaxy Fame S6810 was announced 2013, February.
What is the Samsung Galaxy Fame S6810's display size?
The Samsung Galaxy Fame S6810 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Fame S6810 have?
The Samsung Galaxy Fame S6810 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Fame S6810 have?
The Samsung Galaxy Fame S6810 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Fame S6810 battery capacity?
The Samsung Galaxy Fame S6810 has a 1300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Fame S6810 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Fame S6810 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Fame S6810 run?
The Samsung Galaxy Fame S6810 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Fame S6810?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Fame S6810 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN