| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
| Dimensions | 241.9 x 149.5 x 8.5 mm (9.52 x 5.89 x 0.33 in) |
| Weight | 490 g (Wi-Fi)/ 495 g (3G) (1.08 lb) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
| OS | Android 4.4 (KitKat) - EU model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM, 16GB 1.5GB RAM |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP; 4.1, A2DP - USA model |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
| Colors | Pearl White, Metallic Black |
| Models | SM-T560, SM-T561 |
| Price | About 221 USD |