Samsung Galaxy C7
1.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy C7 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy C7 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - C7000 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 77.2 x 6.8 mm (6.17 x 3.04 x 0.27 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS; recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Pink Gold, Dark Gray |
| Models | SM-C7000 |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy C7 released?
The Samsung Galaxy C7 was announced 2016, May.
What is the Samsung Galaxy C7's display size?
The Samsung Galaxy C7 has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy C7 have?
The Samsung Galaxy C7 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy C7 have?
The Samsung Galaxy C7 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy C7 have?
The Samsung Galaxy C7 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy C7 battery capacity?
The Samsung Galaxy C7 has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy C7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy C7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy C7 run?
The Samsung Galaxy C7 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy C7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy C7 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN