Samsung Galaxy Folder
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Folder is a smartphone announced 2015. Key specs include a 3.8 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Folder at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 60.2 x 15.3 mm (4.80 x 2.37 x 0.60 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~56.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-G150N0 |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Folder released?
The Samsung Galaxy Folder was announced 2015, July.
What is the Samsung Galaxy Folder's display size?
The Samsung Galaxy Folder has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Folder have?
The Samsung Galaxy Folder comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Folder have?
The Samsung Galaxy Folder is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Folder have?
The Samsung Galaxy Folder features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Folder battery capacity?
The Samsung Galaxy Folder has a 1800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Folder support 5G?
No, the Samsung Galaxy Folder does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Folder run?
The Samsung Galaxy Folder runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Folder?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Folder at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.