| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
| Dimensions | 193.4 x 116.4 x 9.7 mm (7.61 x 4.58 x 0.38 in) |
| Weight | 322 g (11.36 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-T116, SM-T116BU, SM-T116NQ, SM-T116NU, SM-T116NY |
| Price | About 143 USD |