Samsung Galaxy J7 Prime 2
1.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- CameraLED flash
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 Prime 2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 Prime 2 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 75 x 8 mm (5.97 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (market dependent) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
| Dual | LED flash, panorama, HDR |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |
| Models | SM-G611F, SM-G611FF, SM-G611M, SM-G611MT |
| Price | About 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 Prime 2 released?
The Samsung Galaxy J7 Prime 2 was announced 2018, March.
What is the Samsung Galaxy J7 Prime 2's display size?
The Samsung Galaxy J7 Prime 2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 Prime 2 have?
The Samsung Galaxy J7 Prime 2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 Prime 2 have?
The Samsung Galaxy J7 Prime 2 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What is the Samsung Galaxy J7 Prime 2 battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 Prime 2 has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 Prime 2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 Prime 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 Prime 2 run?
The Samsung Galaxy J7 Prime 2 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 Prime 2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 Prime 2 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.