Samsung Galaxy View
6.6/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA
- Display18.4 inches · 1080×1920
- CameraNo
- Memory2 GB RAM
- Battery5700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy View is a tablet announced 2015. Key specs include a 18.4 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 5700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy View at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | HSPA / LTE |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - T677 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - T677 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 451.8 x 275.8 x 11.9 mm (17.79 x 10.86 x 0.47 in) |
| Weight | 2.65 kg (5.84 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 18.4 inches, 933.3 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~120 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Exynos 7580 Octa |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5700 mAh battery (64 Wh, 11.3V) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-T670, SM-T810, SM-T677A, SM-T677, SM-T677Y |
| Price | About 553 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy View released?
The Samsung Galaxy View was announced 2015, October.
What is the Samsung Galaxy View's display size?
The Samsung Galaxy View has a 18.4 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy View have?
The Samsung Galaxy View comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy View have?
The Samsung Galaxy View is available with 32GB / 2GB / 64GB of internal storage.
What is the Samsung Galaxy View battery capacity?
The Samsung Galaxy View has a 5700 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy View support 5G?
No, the Samsung Galaxy View does not support 5G. Supported network technologies: HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy View run?
The Samsung Galaxy View runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy View?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy View at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.