| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, December |
| Dimensions | 213.1 x 126.2 x 9.7 mm (8.39 x 4.97 x 0.38 in) |
| Weight | 393 g (13.86 oz) |
| SIM | No |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 4450 mAh battery |
| Colors | Titanium Green |
| Models | SM-T360 |
| Price | About 332 USD |