Samsung Galaxy E7
5.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2950 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy E7 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2950 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy E7 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - E700F, E700H, E700M |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - E700F |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 151.3 x 77.2 x 7.3 mm (5.96 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.1, 27mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (LTE model) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Brown, Blue |
| Models | SM-E7000, SM-E7009, SM-E700F, SM-E700F, SM-E700H, SM-E700H/DD, SM-E700H, SM-E700M, SM-E700M |
| Price | About 253 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy E7 released?
The Samsung Galaxy E7 was announced 2015, January.
What is the Samsung Galaxy E7's display size?
The Samsung Galaxy E7 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy E7 have?
The Samsung Galaxy E7 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy E7 have?
The Samsung Galaxy E7 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy E7 have?
The Samsung Galaxy E7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy E7 battery capacity?
The Samsung Galaxy E7 has a 2950 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy E7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy E7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy E7 run?
The Samsung Galaxy E7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy E7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy E7 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.