| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
| Dimensions | 219 x 128.5 x 7.2 mm (8.62 x 5.06 x 0.28 in) |
| Weight | 331 g (11.68 oz) |
| SIM | No |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
| OS | Android 4.4 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4800 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-T320 |
| Price | About 320 USD |