Samsung Z3 Corporate
4.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSTizen 2.4
Sponsored
The Samsung Z3 Corporate is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, and a 2600 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Z3 Corporate at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 141.5 x 69.9 x 7.9 mm (5.57 x 2.75 x 0.31 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Tizen 2.4 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Z3 Corporate released?
The Samsung Z3 Corporate was announced 2016, June.
What is the Samsung Z3 Corporate's display size?
The Samsung Z3 Corporate has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Z3 Corporate have?
The Samsung Z3 Corporate comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Z3 Corporate have?
The Samsung Z3 Corporate is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Z3 Corporate have?
The Samsung Z3 Corporate features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Z3 Corporate battery capacity?
The Samsung Z3 Corporate has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Z3 Corporate support 5G?
No, the Samsung Z3 Corporate does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Z3 Corporate run?
The Samsung Z3 Corporate runs Tizen 2.4.
What is AppsApk's rating for the Samsung Z3 Corporate?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Z3 Corporate at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.