Samsung Galaxy J7 Max
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 Max is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 Max at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 78.8 x 8.1 mm (6.17 x 3.10 x 0.32 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | PLS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.7, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | SM-G615F, SM-G615FU |
| Price | About 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 Max released?
The Samsung Galaxy J7 Max was announced 2017, June.
What is the Samsung Galaxy J7 Max's display size?
The Samsung Galaxy J7 Max has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 Max have?
The Samsung Galaxy J7 Max comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 Max have?
The Samsung Galaxy J7 Max is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 Max have?
The Samsung Galaxy J7 Max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 Max battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 Max has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 Max support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 Max run?
The Samsung Galaxy J7 Max runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 Max?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 Max at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN