| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, November |
| Dimensions | 157.4 x 73.2 x 7.8 mm (6.20 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~418 ppi density) 600 nits |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU |
Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU |
Mali-G51 MP4 |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
| Triple |
48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor |
| Features |
LED flash, HDR, panorama |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
16 MP, f/2.0 |
| Features |
HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging |
Battery charging 10W |
| Colors | Black, Green, Blue/Pink |
| Models | AQM-AL00, AQM-TL00 |
| Price | About $220 |