Huawei Ascend G6
3.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei Ascend G6 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei Ascend G6 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 130 x 65 x 7.5 mm (5.12 x 2.56 x 0.30 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~66.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); EMUI Lite 2 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White/ Color sides |
| Models | G6-L11 |
| Price | 265 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G6 released?
The Huawei Ascend G6 was announced 2014, February.
What is the Huawei Ascend G6's display size?
The Huawei Ascend G6 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G6 have?
The Huawei Ascend G6 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G6 have?
The Huawei Ascend G6 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G6 have?
The Huawei Ascend G6 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend G6 battery capacity?
The Huawei Ascend G6 has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G6 support 5G?
No, the Huawei Ascend G6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend G6 run?
The Huawei Ascend G6 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G6?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G6 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.