Huawei Ascend P7
4.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend P7 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.8 GHz Cortex-A9 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend P7 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
2.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 139.8 x 68.8 x 6.5 mm (5.50 x 2.71 x 0.26 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM/ Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop); EMUI 2.3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 910T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) - single-SIM model , No microSD - dual-SIM model |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, white, pink |
| Models | P7-L10, P7-L00 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend P7 released?
The Huawei Ascend P7 was announced 2014, May.
What is the Huawei Ascend P7's display size?
The Huawei Ascend P7 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend P7 have?
The Huawei Ascend P7 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend P7 have?
The Huawei Ascend P7 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend P7 have?
The Huawei Ascend P7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Ascend P7 battery capacity?
The Huawei Ascend P7 has a 2500 mAh battery.
Does the Huawei Ascend P7 support 5G?
No, the Huawei Ascend P7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend P7 run?
The Huawei Ascend P7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend P7?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend P7 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN