Huawei Ascend Y320
3.3/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1350 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei Ascend Y320 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1350 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei Ascend Y320 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 123.3 x 63.2 x 11.1 mm (4.85 x 2.49 x 0.44 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y320-U30 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y320 released?
The Huawei Ascend Y320 was announced 2013, October. Released 2013, December.
What is the Huawei Ascend Y320's display size?
The Huawei Ascend Y320 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend Y320 have?
The Huawei Ascend Y320 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y320 have?
The Huawei Ascend Y320 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Huawei Ascend Y320 battery capacity?
The Huawei Ascend Y320 has a 1350 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y320 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y320 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y320 run?
The Huawei Ascend Y320 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y320?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y320 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.