| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
| Dimensions | 160.8 x 76.1 x 8.4 mm (6.33 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.62 inches, 107.6 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~389 ppi density) DCI-P3 HDR10 |
| OS | Android 10.0; EMUI 10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) |
| CPU |
Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU |
Mali-G76 MP16 |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Triple |
40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.54", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Features |
Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video |
2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Dual |
24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm 3D TOF camera |
| Features |
HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 32-bit/384kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors |
Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 40W Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
| Colors | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green, Orange, Forest Green |
| Models | TAS-AN00, TAS-TN00 |
| Price | About $ 789.99 |
Check out our Exclusive HUAWEI Mate 30 5G
$899.99