Huawei nova 4e
6.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.15 inches · 1080×2312
- Camera24 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei nova 4e is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.15 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 24 MP main camera, a 3340 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei nova 4e at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
1.0
camera
8.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 72.7 x 7.4 mm (6.02 x 2.86 x 0.29 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.15 inches, 93.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2312 pixels (~415 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.0 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 24 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Peacock Blue, Midnight Black, Pearl White |
| Models | MAR-AL00, MAR-TL00, MAR-LX2 |
| Price | 297 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 4e released?
The Huawei nova 4e was announced 2019, March.
What is the Huawei nova 4e's display size?
The Huawei nova 4e has a 6.15 inches display with 1080 x 2312 pixels (~415 ppi density) resolution.
How much RAM does the Huawei nova 4e have?
The Huawei nova 4e is available with 4 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 4e have?
The Huawei nova 4e is available with 128GB / 4GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 4e have?
The Huawei nova 4e features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Huawei nova 4e battery capacity?
The Huawei nova 4e has a 3340 mAh battery.
Does the Huawei nova 4e support 5G?
No, the Huawei nova 4e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 4e run?
The Huawei nova 4e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 4e?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 4e at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN