Huawei Ascend D2
4.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Huawei Ascend D2 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Huawei Ascend D2 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 140 x 71 x 9.4 mm (5.51 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crystal Blue, Pure White |
| Price | About 340 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend D2 released?
The Huawei Ascend D2 was announced 2013, January. Released 2013, March.
What is the Huawei Ascend D2's display size?
The Huawei Ascend D2 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend D2 have?
The Huawei Ascend D2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend D2 have?
The Huawei Ascend D2 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend D2 have?
The Huawei Ascend D2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Ascend D2 battery capacity?
The Huawei Ascend D2 has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend D2 support 5G?
No, the Huawei Ascend D2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend D2 run?
The Huawei Ascend D2 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend D2?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend D2 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.