Huawei Ascend Plus
2.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Huawei Ascend Plus is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, a 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Huawei Ascend Plus at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
1.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 125 x 63.5 x 12.7 mm (4.92 x 2.5 x 0.5 in) |
| Weight | 136.1 g (4.80 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512 MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAhbattery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Plus released?
The Huawei Ascend Plus was announced 2014, April.
What is the Huawei Ascend Plus's display size?
The Huawei Ascend Plus has a 4.0 inches display.
What camera does the Huawei Ascend Plus have?
The Huawei Ascend Plus features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend Plus battery capacity?
The Huawei Ascend Plus has a 1700 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Plus support 5G?
No, the Huawei Ascend Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Plus run?
The Huawei Ascend Plus runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Plus at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.