| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2019, December |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, February |
| Dimensions | 146.3 x 70.9 x 8.3 mm (5.76 x 2.79 x 0.33 in) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 79.8 cm2 (~76.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~301 ppi density) |
| OS | Android 10.0; One UI 2 |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz & 4x1.45 GHz) |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Dual |
13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, 1.75µm, depth sensor |
| Features |
LED flash |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Models | SM-A015F, SM-A015G |
| Price | About $97.96 |