Samsung Galaxy Express I8730
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Express I8730 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Express I8730 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 132.2 x 69.1 x 9.3 mm (5.20 x 2.72 x 0.37 in) |
| Weight | 139.1 g (4.90 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches , 57.6 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray |
| Models | GT-I8730 |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Express I8730 released?
The Samsung Galaxy Express I8730 was announced 2013, January.
What is the Samsung Galaxy Express I8730's display size?
The Samsung Galaxy Express I8730 has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Express I8730 have?
The Samsung Galaxy Express I8730 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Express I8730 have?
The Samsung Galaxy Express I8730 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Express I8730 have?
The Samsung Galaxy Express I8730 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Express I8730 battery capacity?
The Samsung Galaxy Express I8730 has a 2000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Express I8730 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Express I8730 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Express I8730 run?
The Samsung Galaxy Express I8730 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Express I8730?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Express I8730 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.