Samsung I9301I Galaxy S3 Neo
3.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.8 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung I9301I Galaxy S3 Neo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.8 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 136.6 x 70.7 x 8.6 mm (5.38 x 2.78 x 0.34 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | TBC |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Models | GT-I9301I |
| Price | About 301 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo released?
The Samsung I9301I Galaxy S3 Neo was announced 2014, June.
What is the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo's display size?
The Samsung I9301I Galaxy S3 Neo has a 4.8 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo have?
The Samsung I9301I Galaxy S3 Neo comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo have?
The Samsung I9301I Galaxy S3 Neo is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo have?
The Samsung I9301I Galaxy S3 Neo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo battery capacity?
The Samsung I9301I Galaxy S3 Neo has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo support 5G?
No, the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo run?
The Samsung I9301I Galaxy S3 Neo runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo?
AppsApk's editorial team rates the Samsung I9301I Galaxy S3 Neo at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.