| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| Announced | 2019, December |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, January 31 |
| Dimensions | 163.6 x 76 x 7.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 10.0; One UI 2 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) |
| CPU |
Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU |
Adreno 618 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Quad |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, (wide), dedicated macro camera 5 MP, f/2.2, 1/5.0", 1.12µm, depth sensor |
| Features |
LED flash, panorama, HDR |
| Video |
2160p@30fps, 1080p@30/240fps |
| Single |
32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 25W |
| Colors | Prism, Crush Black, Silver, Blue, Pink |
| Models | SM-A715F, SM-A715FN, SM-A715GM, SM-A715MN, SM-A7150, SM-A715W |
| Price | About $ 552.90 |