Samsung Galaxy A3 Duos
4.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy A3 Duos is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy A3 Duos at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 130.1 x 65.5 x 6.9 mm (5.12 x 2.58 x 0.27 in) |
| Weight | 110.3 g (3.88 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, recording |
| NFC | Yes (LTE model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, Soft Pink, Light Blue, Champagne Gold |
| Models | SM-A300F, SM-A300G, SM-A300H, SM-A300M |
| Price | About 253 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A3 Duos released?
The Samsung Galaxy A3 Duos was announced 2014, October.
What is the Samsung Galaxy A3 Duos's display size?
The Samsung Galaxy A3 Duos has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A3 Duos have?
The Samsung Galaxy A3 Duos comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A3 Duos have?
The Samsung Galaxy A3 Duos is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A3 Duos have?
The Samsung Galaxy A3 Duos features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy A3 Duos battery capacity?
The Samsung Galaxy A3 Duos has a 1900 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A3 Duos support 5G?
No, the Samsung Galaxy A3 Duos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A3 Duos run?
The Samsung Galaxy A3 Duos runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A3 Duos?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A3 Duos at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN