Samsung I9295 Galaxy S4 Active
4.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung I9295 Galaxy S4 Active is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.9 GHz Krait 300 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung I9295 Galaxy S4 Active at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - I9295 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, June |
BODY | |
| Dimensions | 139.7 x 71.3 x 9.1 mm (5.5 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 mins) |
| Build | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.1 (Lollipop); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.9 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (11.2GB user available), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Urban Grey, Dive Blue, Orange Flare |
| Models | GT-I9295, SGH-I537 |
| Price | About 345 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung I9295 Galaxy S4 Active released?
The Samsung I9295 Galaxy S4 Active was announced 2013, June.
What is the Samsung I9295 Galaxy S4 Active's display size?
The Samsung I9295 Galaxy S4 Active has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung I9295 Galaxy S4 Active have?
The Samsung I9295 Galaxy S4 Active comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung I9295 Galaxy S4 Active have?
The Samsung I9295 Galaxy S4 Active is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung I9295 Galaxy S4 Active have?
The Samsung I9295 Galaxy S4 Active features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung I9295 Galaxy S4 Active battery capacity?
The Samsung I9295 Galaxy S4 Active has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung I9295 Galaxy S4 Active support 5G?
No, the Samsung I9295 Galaxy S4 Active does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung I9295 Galaxy S4 Active run?
The Samsung I9295 Galaxy S4 Active runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung I9295 Galaxy S4 Active?
AppsApk's editorial team rates the Samsung I9295 Galaxy S4 Active at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN