Samsung Galaxy Beam2
3.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.66 inches · 4.66 inches
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Beam2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.66 inches display, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Beam2 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 134.5 x 70 x 11.6 mm (5.30 x 2.76 x 0.46 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.66 inches, 61.8 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 4.66 inches, 61.8 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray silver |
| Models | SM-G3858 |
| Price | About 278 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Beam2 released?
The Samsung Galaxy Beam2 was announced 2014, April.
What is the Samsung Galaxy Beam2's display size?
The Samsung Galaxy Beam2 has a 4.66 inches display with 4.66 inches resolution.
What camera does the Samsung Galaxy Beam2 have?
The Samsung Galaxy Beam2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Beam2 battery capacity?
The Samsung Galaxy Beam2 has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Beam2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Beam2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Beam2 run?
The Samsung Galaxy Beam2 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Beam2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Beam2 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.