| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
| Dimensions | 165.9 x 80.5 x 8.4 mm (6.53 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.36 inches, 104.4 cm2 (~78.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~380 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU |
Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU |
Adreno 506 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Dual |
16 MP, AF 5 MP |
| Features |
LED flash, panorama, HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
13 MP |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors |
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 15W |
| Colors | Silver |
| Price | About $ 80.00 |