Coolpad NX1
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Coolpad NX1 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Coolpad NX1 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 145 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad NX1 released?
The Coolpad NX1 was announced 2017, August.
What is the Coolpad NX1's display size?
The Coolpad NX1 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad NX1 have?
The Coolpad NX1 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad NX1 have?
The Coolpad NX1 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Coolpad NX1 have?
The Coolpad NX1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Coolpad NX1 battery capacity?
The Coolpad NX1 has a 2000 mAh battery.
Does the Coolpad NX1 support 5G?
No, the Coolpad NX1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad NX1 run?
The Coolpad NX1 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad NX1?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad NX1 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.