Coolpad Cool 3 Plus
3.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.71 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Coolpad Cool 3 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.71 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Coolpad Cool 3 Plus at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 145.7 x 70.9 x 8.2 mm (5.74 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Cherry Black |
| Models | 1825-I01 |
| Price | About 84 USD |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Cool 3 Plus released?
The Coolpad Cool 3 Plus was announced 2019, June.
What is the Coolpad Cool 3 Plus's display size?
The Coolpad Cool 3 Plus has a 5.71 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Cool 3 Plus have?
The Coolpad Cool 3 Plus is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Cool 3 Plus have?
The Coolpad Cool 3 Plus is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Cool 3 Plus have?
The Coolpad Cool 3 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Coolpad Cool 3 Plus battery capacity?
The Coolpad Cool 3 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the Coolpad Cool 3 Plus support 5G?
No, the Coolpad Cool 3 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Coolpad Cool 3 Plus run?
The Coolpad Cool 3 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Coolpad Cool 3 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Cool 3 Plus at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.