Coolpad Legacy 5G
7.0/ 10
Announced 2020Coming soon
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Coolpad Legacy 5G is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.53 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Coolpad Legacy 5G at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| 5G | 5G band SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 165 x 77 x 9.5 mm (6.50 x 3.03 x 0.37 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Yellow/Blue |
| Price | About $397.54 |
● Questions about this phone
When was the Coolpad Legacy 5G released?
The Coolpad Legacy 5G was announced 2020, January.
What is the Coolpad Legacy 5G's display size?
The Coolpad Legacy 5G has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Coolpad Legacy 5G have?
The Coolpad Legacy 5G comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Coolpad Legacy 5G have?
The Coolpad Legacy 5G is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Coolpad Legacy 5G have?
The Coolpad Legacy 5G features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Coolpad Legacy 5G battery capacity?
The Coolpad Legacy 5G has a 4000 mAh battery.
Does the Coolpad Legacy 5G support 5G?
Yes, the Coolpad Legacy 5G supports 5G networks.
What operating system does the Coolpad Legacy 5G run?
The Coolpad Legacy 5G runs Android 10.0.
What is AppsApk's rating for the Coolpad Legacy 5G?
AppsApk's editorial team rates the Coolpad Legacy 5G at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.