| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 1(2100), 41(2500), 78(3500); SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G 3.7/1.6 Gbps |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
| Dimensions | 159.4 x 72.4 x 7.7 mm (6.28 x 2.85 x 0.30 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 103.5 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 10.0; ColorOS 7 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU |
Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU |
Adreno 620 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Single |
32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4025 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 30W: 50% in 20min (VOOC Flash Charge 4.0) |
| Colors | Black, White, Starry Night, Sunrise, Classic Blue |
| Models | PCRM00, PCRT00 |
| Price | About 573.33 USD |
Check out our Exclusive OPPO Reno3 Pro 5G
$1050.18