Oppo K1
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo K1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3600 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo K1 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 75.5 x 7.4 mm (6.23 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.0 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Red, Silver Green |
| Models | PBCM30 |
| Price | About 229 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo K1 released?
The Oppo K1 was announced 2018, October.
What is the Oppo K1's display size?
The Oppo K1 has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo K1 have?
The Oppo K1 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo K1 have?
The Oppo K1 is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo K1 have?
The Oppo K1 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo K1 battery capacity?
The Oppo K1 has a 3600 mAh battery.
Does the Oppo K1 support 5G?
No, the Oppo K1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo K1 run?
The Oppo K1 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo K1?
AppsApk's editorial team rates the Oppo K1 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN