Oppo A37
5.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2630 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo A37 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2630 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo A37 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 143.1 x 71 x 7.7 mm (5.63 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2630 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Models | A37f, A37fw, A37m |
| Price | About 239 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A37 released?
The Oppo A37 was announced 2016, June.
What is the Oppo A37's display size?
The Oppo A37 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A37 have?
The Oppo A37 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A37 have?
The Oppo A37 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo A37 have?
The Oppo A37 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo A37 battery capacity?
The Oppo A37 has a 2630 mAh battery.
Does the Oppo A37 support 5G?
No, the Oppo A37 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A37 run?
The Oppo A37 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A37?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A37 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.