Oppo Mirror 5
4.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2420 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo Mirror 5 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2420 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo Mirror 5 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
7.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - 3G model; International model HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - US model |
| 4G bands | LTE 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 TD-LTE 2300 - International model LTE 700 / 1700 / 2100 / 2600 - US model |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 143.4 x 71.2 x 7.7 mm (5.65 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2420 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Models | A51w |
| Price | About 239 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Mirror 5 released?
The Oppo Mirror 5 was announced 2015, July.
What is the Oppo Mirror 5's display size?
The Oppo Mirror 5 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Mirror 5 have?
The Oppo Mirror 5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Mirror 5 have?
The Oppo Mirror 5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo Mirror 5 have?
The Oppo Mirror 5 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo Mirror 5 battery capacity?
The Oppo Mirror 5 has a 2420 mAh battery.
Does the Oppo Mirror 5 support 5G?
No, the Oppo Mirror 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Mirror 5 run?
The Oppo Mirror 5 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Mirror 5?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Mirror 5 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.