| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2020, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, Q1 |
| Dimensions | 158.7 x 74.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU |
Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU |
PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Triple |
48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.25", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.4, (ultrawide/depth sensor), 1/5", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.65µm (dedicated macro camera) |
| Features |
LED flash, HDR, panorama |
| Video |
1080p@30fps |
| Single |
8 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Charging |
Battery charging 10W |
| Colors | Chameleon Blue, Dark Chrome, Agate Green |
| Models | 5029Y, 5029 |
| Price | About $155.32 |