alcatel Pop C7
2.1/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Pop C7 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Pop C7 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - 7040D, 7041D, 7041X , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 7040A, 7040E , HSDPA 900 / 1900 - 7040F |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71.8 x 9.9 mm (5.55 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM, 1GB RAM (7041X) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash (7040A, 7041X, 7041D, 7040F, 7040E) |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP (7040D) 5 MP, AF (7041X/7041D) |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass (7041X, 7041D only) |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900/2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | 7040A, 7040F, 7041X, 7040D, 7041D, 7040E |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop C7 released?
The alcatel Pop C7 was announced 2013, September.
What is the alcatel Pop C7's display size?
The alcatel Pop C7 has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop C7 have?
The alcatel Pop C7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop C7 have?
The alcatel Pop C7 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop C7 have?
The alcatel Pop C7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP (7040D)
5 MP.
What is the alcatel Pop C7 battery capacity?
The alcatel Pop C7 has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Pop C7 support 5G?
No, the alcatel Pop C7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop C7 run?
The alcatel Pop C7 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop C7?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop C7 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.