Alcatel 1x
7.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Alcatel 1x is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Alcatel 1x at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5059A , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5059X/Y/D/J/T/I |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300) - 5008T |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 68.8 x 8.3 mm (5.76 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~77.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted, 5008T only), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pebble Blue, Pebble Black |
| Models | 5008T, 5008Y |
| Price | About 177 USD |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 1x released?
The Alcatel 1x was announced 2019, January.
What is the Alcatel 1x's display size?
The Alcatel 1x has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel 1x have?
The Alcatel 1x comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel 1x have?
The Alcatel 1x is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Alcatel 1x have?
The Alcatel 1x features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP
2 MP.
What is the Alcatel 1x battery capacity?
The Alcatel 1x has a 3000 mAh battery.
Does the Alcatel 1x support 5G?
No, the Alcatel 1x does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel 1x run?
The Alcatel 1x runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 1x?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 1x at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN